Medzinárodný deň žien 2024

Ženy, oslavujte! Prišiel MDŽ a s ním aj zľavy špeciálne pre vás.

Zľavový poukaz na 10€

Kedy bude MDŽ?

Medzinárodný deň žien prebieha každoročne 8. marca. Tento sviatok privádza muža do ranných front pred kvetinárstvo a obchodov, kde nakupujú bonboniéry alebo rôzne darčeky pre ženy či partnerky. Deti dávajú svoje mamičke, babičke alebo učiteľkám vyrobené priania, natrhané kytičky alebo nakúpené čokolády. V práci zase dostávajú ženy na zvýšenú pozornosť a darčeky od šéfov alebo milých kolegov. Vzťah k MDŽ je dnes ešte rozpačitý, pretože ho mnohí majú spojené ako komunistický sviatok. Veľa žien však rada spomína na darčeky a oslavy. Dnes sa tento sviatok opäť oslavuje a odpadá predpojatosť.

Prečo sa oslavuje MDŽ?

Medzinárodný deň žien má svoj pôvod v dobe sociálnych kríz na nadchádzajúce svetovú vojnu. Ženy začali bojovať o rovnocenné právo. Počiatok bol už od roku 1907, kedy sa konal prvý medzinárodný zjazd socialistických žien v Stuttgarte. Tu padol návrh, aby sa ženy určitý deň každoročne chýbali a požadovali volebné právo. Dôvodom prečo sa mali ženy v boji za svoje práva schádzať bola snaha upozorniť na túto problematiku širokú verejnosť. Nasledujúceho roka demonštrovali ženy v New Yorku za skrátenie pracovného času alebo volebného práva. Od roku 1908 sa v Spojených štátoch začal sláviť poslednú februárovú nedeľu "Národný deň žien". V Európe potom bol Deň žien zavedený o dva roky neskôr, v roku 1910.

MDŽ bol oficiálne uznaný OSN až v roku 1975 ako Medzinárodný rok žien. V roku 2001 vydal generálny tajomník OSN pri príležitosti MDŽ posolstvo, kde zdôrazňuje problém súčasnej doby - nerovnoprávne zastúpenie žien v politickom živote.

Dnes sa oslavuje sviatok ako pripomienka k rovnosti žien. Ženy potom vždy ocenia, keď si muž spomenie a kúpi kyticu.

Darčeky a zľavy na MDŽ

Skutoční muži nezabúdajú na žiaden sviatok a to ani na MDŽ. Využívajú každej príležitosti ako svojej žene urobiť radosť. Niektorí muži dávajú prednosť kúpa kvetinám v kamennom obchode. V súčasnosti majú muži na výber zo širokej ponuky drobných darčekov, ktoré partnerku určite poteší. Čokolády, zájazdy, masáže pre dvoch alebo iné darčeky. Alebo jednoducho zažijú krásne strávený spoločný večer vo dvoch u romantického filmu.

Medzinárodný deň sa oslavuje už viac ako 100 rokov a mamičky, babičky, dcéry, tety, priateľka, kamarátky alebo kolegyne v práci si vašu pozornosť určite zaslúži.